Tagasi uudistesse

Mille poolest erineb apteegikosmeetika tavakosmeetikast?

Postitatud 20. Mai 2013
 
Ilutoodete ostmine apteegist ei ole Eestis väga levinud. Seda eelkõige teadmatuse tõttu, et igapäevahooldusvahendeid sealt saab ja võib-olla ka nende kõrgema hinna tõttu.
 
Loomulik on, et apteegikosmeetikat kasutatakse erinevate nahavaevuste raviks ja leevendamiseks. Nagu näiteks kuivus, kestendus, punetus, sügelus, kõõm, akne, pigmendilaigud või pigmendi puudumine. Ka kaitse päikese eest ja põletusejärgne leevendus, allergilised nähud, mähkmedermatiit, lamatised, kortsud, liigne higistamine jne.
 
Peale selle kuuluvad apteegikosmeetikasarjadesse tooted ka igapäevahoolduseks – šampoonid, duššigeelid, vanniõlid, silma-, huulte-, näo- ja kehahooldusvahendid, käte- ja jalgade kreemid. Apteegist saab turvalised kosmeetikatooted terve ja kauni naha säilitamiseks igas eas inimestele. Oma sarjad on imikutele, lastele, noorukitele. Täiskasvanutele ja eakatele pakub apteegikosmeetika aga head ning kvaliteetset vaheldust tavakosmeetikale.
 
Apteegikosmeetika väärtus ja erinevus võrreldes tavakosmeetikaga seisneb peamiselt tootmises, lähteainetes ja uuringutes.
 
Tootmine – apteegikosmeetika tooteid valmistatakse ravimitööstuses või kõiki ravimite valmistamise nõudeid järgides. See tähendab, et kosmeetikatooteid valmistatakse aseptilistes (mikroobidest vabastatud) tingimustes. Nagu ravimitegi valmistamise puhul, on ka kosmeetika tootmisel kehtestatud kindlad nõuded valmistamise ruumidele, aparatuurile, töötajate riietusele ja isiklikule hügieenile, lähteainetele ning pakendile. Seetõttu saadakse äärmiselt puhas toode.
Tootmisel lähtutakse ka keskkonnasõbralikkusest. Kasutatavad looduslikud toime-, lõhna- ja värvained on taastuv loodusressurss ja ka keskkonda säästvamad kui sünteetilised. Pakendatakse aga lihtsatesse ja taaskasutatavatesse materjalidesse.
Tooraine – lähteained on kõrge puhtusastme ja kindla kvaliteediga, põhjalikult uuritud ja kontrollitud. Võimalusel kasutatakse looduslikke tooraineid, ent vahel on vajalikud ka sünteetilised või poolsünteetilised lisaained. Loomsete ja taimsete koostisainete puuduseks on nende kättesaadavus ja mikroorganismide sisaldus. Ka ei sobi nad sageli mitmete teiste ainetega kokku.
Kosmeetikatoodete peamised koostisosad ongi salvialused või lahustid, millele lisatakse kas raviaine või mingit kindlat nahafunktsiooni toetav komponent. Viimased on enamasti kehaomased ained, mis sisalduvad ka normaalselt toimivas nahas.
 
Lisaaineid lisatakse võimalikult vähesel aga vajalikul määral. Peamised on siis:
emulgaatorid ja stabilisaatorid – vajalikud toote aineosade koospüsimiseks
antioksüdandid – kaitsevad toodet oksüdatsiooniprotsesside eest, mille suhtes rasvad ja õlid tundlikud on
konservandid – takistavad mikroorganismide kasvu suure veesisaldusega toodetes
Antioksüdantidest ja konservantidest loobumine seab kõige kõrgemad nõuded tootmistingimustele ja pakendamisele, et toote säilivust pikendada.
värvaineid – ei kasutata
lõhnaained – vahel kasutatakse, kuid need on looduslikud nt.eeterlikud õlid
Abiaintele kosmeetikatoodetes on kindlad nõuded. Need peavad olema mittemürgised,-ärritavad ja -allergilised, värvusetud, lõhnatud, peavad sobima teiste abi- ja raviainetega, samas olema heaks lahustiks ravi- või toimeainele, ei tohi muuta naha loomulikke omadusi (pH, niiskusesisaldust). Peale selle peab puuduma mitteennustatav toime, peab olema heade kosmeetiliste omadustega – meeldiv, mugav, mittemääriv, kergelt eemaldatav ja pärast eemaldamist peab nahk olema normaalse funktsiooniga.
 
Apteegikosmeetikas ei kasutata odavaid sünteetilisi lisaaineid, mis sisalduvad tavakosmeetikas ja mida kasutatakse peamiselt toote mahu suurendamiseks või konservantidena, et pikendada toote säilivusaega. Enamasti need mittekehaomased ained kuivatavad liialt nahka ja muudavad selle loomulikku, nahka kaitsva toimega mikrofloorat. Lisaks ummistavad poore, võivad tekitada allergilisi reaktsioone ning imendudes läbi naha kuhjuvad organismis ja võivad põhjutada tõsisemaid tervisehädasid.
 
Uuringud – apteegikosmeetika töötatakse välja koostöös nahaarstide, allergoloogide ja erinevate erialaarstide ning teadlastega. Laboratooriumites käib pidev arendustöö. Tooteid testitakse ja analüüsitakse regulaarselt. Kliinilised uuringud haiglates tõestavad ja kinnitavad toodete toimet ja ohutust. See kõik tõstab apteegikosmeetika väärtust ja hinda.
 
Apteekides on tänapäeval suur valik kosmeetikat. Vaatamata sellele ei ole aga kõik apteegis müüdav kosmeetika nn.apteegikosmeetika. Vajaliku ja sobiva toote leidmisel on ikka soovitav kasutada apteekri abi. Seega võiks apteekide külastajateks olla ka täiesti terved inimesed, sest kvaliteetsete nahasõbralike kosmeetikatoodete kasutamine näitab teadlikku hoolimist oma tervisest, heast välimusest ja keskonnast.  

Piret Stokkeby
Jüri Tänava Apteegi proviisor-juhataja
 

Transitali Uudiskiri - Ole esimene, kes kuuleb värskeimatest pakkumistest ja uudistest!