Tagasi uudistesse

Atoopiline dermatiit

Postitatud 28. Jaanuar 2014
Südameapteegi kodulehelt:

MIS ON ATOOPIA?
Atoopia on pärilik naha ja limaskestade muutunud reaktiivsus väliskeskkonnas leiduvatele ainetele, mis seostub tõusnud IgE antikehade tekkimisega ja/või suurenenud hulgal põletikku vallandavate ainete vabanemisega. Atoopilist dermatiiti iseloomustab punetavate laikudega ketendav lööve. 
Lööbel on omad eelispaiknemispiirkonnad. Imikueas on selleks põskede piirkond näol ning käte- ja jalgade sirutuspinnad. Lööve on piinavalt sügelev ja tekitab lapsele unehäireid. Väikelapseeas ja ka hiljem paikneb lööve sümmeetriliselt küünarõnnalde, põlveõnnalde ning randmete piirkonnas ning kaela eespinnal. Nahapõletik võib haarata ka silmaümbruse naha.
Atoopiline nahapõletik võib alata igas vanuses, kuid sagedamini (95% juhtudest) avaldub lööve enne viiendat eluaastat. Suurel osal lastest taandub haigus 2.-3. eluaastaks.
Haigus kulgeb ägenemis- ja paranemisperioodidega. Enamasti täheldatakse haiguse ägenemist sügis-talvisel perioodil ja leevenemist suviti. Täheldatakse tegureid, mis haiguse kulgu mõjutavad, seda ägestades, kuid mitmed neist ei ole teaduslikku  kinnitust leidnud. Sellisteks ägestavateks teguriteks (allergeenideks) on teatud toiduained, villased riided vastu nahka, hammaste lõikumine, pesuained jm. Kindlasti on olemas seos  emotsionaalse pingega. Sellest tulenevalt käsitletakse atoopilist nahapõletikku mitmetes riikides neurodermiidi nime all.
 
RAVI
Vaatamata teadusuuringutele on atoopilise nahapõletiku olemus tänaseni lõplikult välja selgitamata. Sellest tulenevalt ei ole võimalik haiguse põhjuslik, tervistav ravi, kuid süptomite leevendamine on võimalik. Atoopilise nahapõletiku ravi on suunatud haige elukvaliteedi parandamisele, mille eesmärk on vähendada nahapõletikku, sellega kaasnevat sügelemist ja sügelemisest tingitud unehäireid. Kratsimisest tingituna võib tekkida naha mädapõletik, mis haiguse kulgu halvendab. Tihti vajavad patsiendid või nende vanemad psühholoogi abi.
Haiguse kulgu leevendavad ägedas faasis edukalt paiksed hormoonsalvid, mittehormonaalne toimeaine pimekroliimus ning regulaarne baaskreemide kasutamine. Hästi mõjuvad valgusravi kuurid. Mõningatel juhtudel aitavad sügelust vähendada anihistamiinikumid.
Ägeda põletiku taandudes jääb probleemiks kuiv, kare ning ketendav nahk. Seda aitavad leevendada baaskreemid ja atoopilisele nahale mõeldud pesemisvahendid.
Transitali Uudiskiri - Ole esimene, kes kuuleb värskeimatest pakkumistest ja uudistest!